Drewniane podłogi na ogrzewanie podłogowe: jak wybrać idealne rozwiązanie dla Twojego domu?

drewniane-podlogi-na-ogrzewanie-podlogowe-jak-wybrac-idealne-rozwiazanie-dla-twojego-domu

Właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie zapewnia doskonały komfort cieplny przy zachowaniu estetyki we wnętrzach. Jak dopasować drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe? Poznaj poniższe porady i wybierz drewno, które nie wykrzywi się i nie zniszczy przez ogrzewanie.

Drewniane podłogi na ogrzewanie podłogowe

Drewno ma świetnie właściwości izolacyjne, dlatego materiał jest chętnie instalowany na ogrzewanie podłogowe. Parkiety i deski podłogowe przekazują ciepło do wnętrz na całej swojej powierzchni, są przy tym przyjemne w dotyku i elegancko wyglądają. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego gatunku drewna, grubości desek i sposobu ich obróbki, drewniane podłogi mogą efektywnie współpracować z systemem ogrzewania podłogowego. Nie będą przy tym ulegać deformacjom czy odbarwieniu.

Jak wybrać idealną drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe?

  • Gatunek drewna

Drewniane podłogi na ogrzewanie podłogowe powinny być wykonane z drewna o niskim współczynniku kurczliwości i rozszerzalności pod wpływem działania wyższych temperatur, by zapobiec ewentualnym deformacjom. Świetnie sprawdzą się w tym celu gatunki takie jak dąb i jesion. Buk jest rzadziej wybierany, choć może sprawdzić się równie dobrze, wymaga jednak starannego montażu.

  • Grubość desek

Grubość desek ma duży wpływ na efektywność działania systemu grzewczego. Cieńsze deski (między 10 a 15 mm) lepiej przewodzą ciepło, a to sprawia, że wnętrza szybciej się nagrzewają do wyższych temperatur. Drewniane podłogi na ogrzewanie podłogowe nie powinny być wykonane ze zbyt grubych desek (powyżej 20 mm), gdyż będą one zmniejszać wydajność systemu ogrzewania.

  • Sposób montażu

Podłogi z drewna na ogrzewanie podłogowe powinny być montowane w sposób pływający lub klejony. Montaż na klej zapewnia lepsze przewodnictwo cieplne, jednak – żeby zadbać o dobre działanie ogrzewania – należy starannie przygotować i wyrównać podłoże. Trzeba również wybrać dobrej jakości klej do drewna, który będzie odporny na wysokie temperatury.

W przypadku montażu pływającego deski nie są na stałe przytwierdzone do podłoża, lecz są połączone ze sobą na pióro i wpust. Taką podłogę można wykonać w krótszym czasie, jest to też łatwiejsze niż montaż na klej, ale drewno może gorzej przewodzić ciepło.

  • Rodzaj ogrzewania podłogowego

Istnieją dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania dotyczące podłogi. Wodne ogrzewanie jest bardziej odpowiednie dla drewnianych podłóg, ponieważ zapewnia równomierne i stabilne przewodnictwo ciepła. Elektryczne systemy ogrzewania nie są dobrym wyborem pod podłogi drewniane, gdyż mogą prowadzić do miejscowego przegrzewania podłóg i ich odkształcenia.

  • Wykończenie podłogi

Wykończenie powierzchni podłogi również ma wpływ na efektywność działania ogrzewania podłogowego. Warto wybierać drewno olejowane, które nie stanowi zbyt dużej bariery cieplnej i nie zakłóca jego przewodzenia. Grube podkłady i dywany mogą z kolei zaburzać przepływ ciepła między podłogą a otoczeniem, dlatego najlepiej ich unikać.

Podłogi drewniane o lakierowanej powierzchni są bardziej odporne na zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia niż olejowane drewno. Taki typ wykończenia dobrze sprawdzi się w miejscach intensywnie użytkowanych, np. w przedpokojach, korytarzach i salonach. Warto zwrócić uwagę na to, by lakiery wykorzystane do zabezpieczenia drewna były trwałe i przeznaczone do podłóg na ogrzewanie podłogowe.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak gatunek drewna, grubość desek czy sposób ich montażu. Ważny jest również rodzaj wybranego ogrzewania – w przypadku podłóg z drewna najlepiej sprawdzi się ogrzewanie wodne. Drewniane podłogi na ogrzewanie podłogowe zapewniają doskonałe przewodnictwo ciepła oraz elegancko się prezentują. Możesz wybrać deski z jesionu, dębu lub buku, by stworzyć z ich pomocą przytulne wnętrza o trwałych podłogach, które nie odkształcą się pod wpływem ciepła.